Felnőttképzési programok
Vállalati pénzügy
A tárgy célja:
A tárgy célja, hogy a hallgató ismerje a vállalkozások tevékenységét érintő pénzügyi fogalomrendszert, a főbb elméleteket, lényeges összefüggéseket, pénzügyi mechanizmusokat, és a fontosabb értékelési módszereket, és képes legyen azokat alkalmazni a vállalati pénzügyi döntések előkészítése során.
Képző intézmény:
Edutus Egyetem
Képzés típusa:
bejelentett felnőttképzés
Óraszám:
· nappali képzés: 36 óra
· levelező képzés: 16 óra
Jelentkezés feltétele:
középfokú végzettség
Előzetesen elvárt ismeretek:
Microsoft Excel felhasználói szintű ismerete
Kimenet:
mikrotanúsítvány a képzés elvégzéséről
Kreditérték:
5 kreditpont
Jelentkezési határidő:
2025. január 20.
Képzés indulása:
2025. február
Képzés módja:
· nappali képzés: jelenléti oktatás, 12 alkalom (3 óra/hét)
· levelező képzés: jelenléti oktatás vagy élő online csatlakozási lehetőség, várhatóan 4 alkalom (4 óra/alkalom)
A levelező képzés óráit péntek délutánonként és/vagy szombati napokon tartjuk.
A tárgy témakörei:
Az Előadások:
- Bevezetés. A vállalati pénzügyek szerepe, a pénzügyi vezető feladatai. A pénzügyi döntések célja és rendszere. Az árazás alapjai. A hozamgörbe, a kötvény árazása.
- A részvények árazása. A kockázat fogalma, mérése. A CAPM lényege.
- A beruházási döntések I. alapkérdések, döntési szituációk. Beruházás elemzési eszközök, számítása, értelmezése, előnye, hátránya: MI, DMI, NPV, PI, az IRR és csapdái.
- A beruházási döntések II. A projekt cash-flow-ja (alapelvek, infláció kezelése, nettó forgótőke, közvetlen és közvetett cf) A beruházások kockázatának kezelése.
- A vállalati tőkeköltség, a WACC formula. A tőkeáttétel fogalma, mérése. Finanszírozási döntések I.: lehetséges finanszírozási módok, formák a vállalkozásban és hatásuk a vállalat értékére.
- Finanszírozási döntések II. A tőkeszerkezeti döntések lényege és hatásai. Az osztalékpolitika fő kérdései. A beruházási és finanszírozási döntések kölcsönhatásai.
- A rövidtávú pénzügyi döntések: alapkérdések, forgótőke politikák, finanszírozási stratégiák. A forgótőke menedzsment alapjai, a likviditásmenedzsment. A vállalat pénzügyi teljesítményének értékelése.
Szemináriumok:
- Pénzügyi alapszámítások. A pénz időértéke, jelenérték, jövőérték, kamatláb, diszkontláb, egyszerű és kamatos kamatszámítás és diszkontálás. A kamatfaktor és a diszkontfakor. Az éven belüli gyakoribb kamatfizetés kezelése, névleges kamatláb, effektív kamatláb.
- Speciális pénzáramok: örökjáradék, növekvő tagú örökjáradék, annuitás értelmezése és levezetése. Szokásos és esedékes annuitás jelenértéke és jövőértéke, a halasztott annuitás.
- A hozam (nettó, bruttó, nominális és reálhozam összefüggései és számítása). A főbb kötvény hozamok. A DCF formula. Gyakorló feladatok.
- Pénzügyi eszközök árazása I. Kötvények. Különböző kötvénytípusok (klasszikus, résztörlesztéses, kamatos kamatozó, elemi kötvény) elméleti árfolyama. A bruttó és a nettó árfolyam.
- Pénzügyi eszközök árazása II. Részvények. Az osztalék-értékelési modellek. A Gordon formula, „g” meghatározása, „r” becslése. Részvényárfolyam több szakaszú cégek esetén. A részvény hozama.
- A kockázat. A hozam-kockázat összefüggései, a kockázat mérőszámai. Egyedi és piaci kockázat. A portfolió hozamának és kockázatának meghatározása, a diverzifikáció. A variancia-kovarinacia mátrix. A CAPM, az értékpapír-piaci egyenes egyenlete.
- Beruházási döntések I. Döntési szituációk és beruházás-elemzési módszerek. A meg-térülési idő, a diszkontált megtérülési idő, az NPV, a PI. A mutatók számítása, határértéke, jelentése, előnyei, hátrányai. Egymást kölcsönösen kizáró beruházási javaslatok közötti választás NPV és a PI segítségével.
- Beruházási döntések II. A tőkekorlátos projektek értékelése. A belső kamatláb lényege, és meghatározása (másodfokú egyenlettel, iterációval, lineáris interpolációval). Speciális beruházási döntési helyzetek (eltérő élettartamú projektek, kihasználatlan kapacitás, pótlólagos használat, pótlás-csere).
- A projekt cash flow-ja. A teljes cash-flow összeállítása közvetett módszerrel. Az amortizáció és a cash flow kapcsolata. Rész cash-flow összeállítása, számviteli és pénzügyi adatok közötti összefüggések.
- A tőkeköltség meghatározása, a súlyozott átlagos tőkeköltség számítása forrásoldali és eszköz-oldali adatokból egyszerű cég és holding esetén.
- A tőkeáttétel fokainak (DOL, DFL, DCL) számítása és értelmezése. A tőkeszerkezet hatása a cég értékére. Feladatok Modigliani-Miller-tételekre.
- A tőkeszerkezet és az osztalékpolitika hatásai. A beruházási és finanszírozási döntések összekapcsolása. Az APV és összetevői (adómegtakarítás, tranzakciós költségek, pénzügyi nehézségek PV-je).
- Törlesztési tervek, lízingdíj kalkuláció. Az előre és utólagos fizetések pénzügyi hatása. A lízingszorzó. Különböző hitel (lízing) konstrukciók összehasonlítása (PV számítással).
- A forgótőke menedzsment. Finanszírozási stratégiák. Főbb jövedelmezőségi és likviditási mutatók, a forgási mutatók.
A képzés elvégzését igazoló mikrotanúsítvány kiadásának feltétele:
Nappali:
- Az aláírás (a félév elfogadásának) feltétele a jelenléti követelményeknek való megfelelés. Legfeljebb 4 (90 perces) gyakorlati foglalkozásról való hiányzás megengedett. A hiányzás igazolása nem szükséges, és több hiányzás, igazolással sem lehetséges. Igazolatlan a hiányzása annak a hallgatónak, aki a szemináriumra az előírt felszerelést (pl. letöltendő órai feladatlap, példatár, előadás slide, stb.) nem hozza magával!
- Gyakorlati jegy megszerezése: Elégséges gyakorlati jegy szerezhető a szemeszter során megírt 3db zárthelyi dolgozat együttesen legalább 60 %-os teljesítésével. Kizárólag egy zárthelyi pótolható (ha azt a hallgató nem írta meg), VAGY javítható. A hallgató a legalacsonyabb pontszámú ZH-ját javíthatja. Ha azonban ezzel sincs esélye arra, hogy az előírt követelményszintet elérje, akkor nem a legrosszabb ZH-t javítja, hanem a félév egészének anyagát lefedő dolgozatot írhat a gyakorlati jegy megszerzéséért. Mindig az utoljára megírt dolgozat eredménye érvényes (akkor is, ha az a rosszabb). Akinek a javítással sem sikerül elérni a 60 százalékot, vagy bármilyen okból nem ír dolgozatot, a gyakorlati jegye elégtelen.
Levelező:
- A félév ötfokozatú gyakorlati jeggyel zárul, amely többféle módon is megszerezhető. Az egyik lehetőség a szemeszter során megírt két zárhelyi részdolgozat együttesen legalább 60 százalékos teljesítése. Ezekre a dolgozatokra a részletes ütemtervben megjelölt időpontokban kerül sor. Egy zárthelyi pótolható (ha azt a hallgató nem írta meg), VAGY javítható. A hallgató az legalacsonyabb pontszámú ZH-ját javíthatja. Ha azonban ezzel sincs esélye arra, hogy az előírt követelményszintet elérje, akkor nem a legrosszabb ZH-t javítja, hanem a félév egészének anyagát lefedő dolgozatot ír a gyakorlati jegy megszerzéséért. A javító/pótló/ részdolgozat, illetve az egész féléves anyagot tartalmazó teljes dolgozat kötelező megírására a vizsgaidőszak első hetében kerül sor. Akinek ez nem sikerül, vagy bármilyen okból nem írja meg, a gyakorlati jegye elégtelen. Javító/pótló dolgozatoknál mindig az utoljára megírt ZH eredménye érvényes (akkor is, ha az a rosszabb).
A képzési díja:
60.000 Ft
Képzés helyszíne:
· nappali képzés: Edutus Egyetem, 2800 Tatabánya Béla király krt. 58. vagy Edutus Egyetem, 1119 Budapest, Fehérvári út 84/a (BFI Irodaház)
· levelező képzés: Edutus Egyetem, 2800 Tatabánya Béla király krt. 58. vagy Edutus Egyetem, 1119 Budapest, Fehérvári út 84/a (BFI Irodaház)
Érdeklődés:
Horváthné Felföldi Helga
E-mail cím: felfoldi.helga@edutus.hu
Mobilszám: +36 20 379 7530
Jelentkezés
JelentkezekVállalati pénzügy