Felnőttképzési programok
Pénzügyi piacok
A tárgy célja:
A tantárgy célja egyrészt a pénzügyi közvetítés színterének, a pénzügyi piacok külön-féle fajtáinak, ezek működési sajátosságainak, valamint legfontosabb szereplőtípusainak megismertetése. Másrészt képet adni a pénzügyi eszközök legfontosabb fajtáiról, hozam és kockázati összefüggéseiről a befektetési döntések kialakítása során.
Képző intézmény:
Edutus Egyetem
Képzés típusa:
bejelentett felnőttképzés
Óraszám:
· nappali képzés: 36 óra
· levelező képzés: 16 óra
Jelentkezés feltétele:
középfokú végzettség
Előzetesen elvárt ismeretek:
statisztikai alapismeretek, Microsoft Excel felhasználói szintű ismerete
Kimenet:
mikrotanúsítvány a képzés elvégzéséről
Kreditérték:
5 kreditpont
Jelentkezési határidő:
2024. szeptember 2.
Képzés indulása:
2024. szeptember
Képzés módja:
· nappali képzés: jelenléti oktatás, 12 alkalom (3 óra/hét)
· levelező képzés: jelenléti oktatás vagy élő online csatlakozási lehetőség, várhatóan 4 alkalom (4 óra/alkalom)
A levelező képzés óráit péntek délutánonként és/vagy szombati napokon tartjuk.
A tárgy témakörei:
Előadások:
- A pénzügyi közvetítés lényege (közvetlen és közvetett tőkeáramlás) és rendszere. A pénzügyi eszközök, intézmények, piacok, ügyletek fő jellemzői
- A pénzügyi eszközök értékelésének alapkérdései, és lehetséges módszerei. Az árazás alapelvei, a DCF formula és az NPV-módszer lényege, a tőke-alternatívaköltség jelentősége. A befektetési döntések hozam-kockázat összefüggései, a kockázati prémium. A hozamgörbe.
- A pénzügyi eszközök (alap- és származtatott termékek) típusai és jellemzőik. Az értékpapírok (alaptermékek) közgazdasági funkciója, jogi meghatározása és kategorizálása.
- A kötvény jellemzői, típusai és pénzáramai. A kötvény árfolyamára ható tényezők (névleges kamatláb, piaci kamatláb viszonya és változása, az időtényező szerepe). A különböző típusú kötvények árazása. A bruttó és a nettó árfolyam. Kötvényhozam mutatók, a kötvény kamatláb érzékenysége és a duration.
- A részvény szerepe, kibocsátása, fajtái. A részvény pénzáramai. A részvényárfolyam meghatározása, az általános osztalékértékelési modell. A részvények árazása. A részvény hozama, a PVGO értelmezése.
- A kockázat és hozam összefüggései. A pénzügyi kockázat alaptípusai (egyedi és piaci kockázat) és mérőszámai (szórás, variancia, béta). Egyedi eszközök és portfoliók hozamának és kockázatának meghatározása idősorok és valószínűségi eloszlások alapján. A portfolió-diverzifikáció lényege.
- Nevezetes portfoliók (a hatékony, a jól diverzifikált és a piaci portfolió) sajátosságai. A tőkepiaci árfolyamok modellje (a CAPM). A modell feltételrendszere, a tőkepiaci egyenes (CML), az értékpapír-piaci egyenes (SML)
- Határidős piacok és szereplőik a kockázathoz való viszonyuk alapján. A származtatott termékek típusai: a határidős (forward, futures) ügyletek, az opciók, a csereügyletek (swap-ok). A határidős ár/árfolyam és a határidős kamatláb meghatározása.
- Az eladási (put) és vételi (call) opciók lényege és típusai. Az ügylet szereplői és pozícióik, a pozíció- és nyereségfüggvények értelmezése, a nyereségküszöb lényege. Az opciós díj, az opció értéke (belső érték, időérték). Az opciók értékelése (összetett pozíciók és put-call paritás).
- Az értékpapírpiacok csoportosítása. Az elsődleges piac funkciói és jellemzői, a zártkörű és a nyilvános kibocsátás sajátosságai. A másodlagos piac jelentősége és típusai a koncentráltság foka alapján. A tőzsde szerepe és fajtái, a tőzsdei kereskedés folyamata. A tőzsdeindexek. A BÉT működése.
Szemináriumok:
1.) A pénz időértéke, jelenérték, jövőérték, kamatláb, diszkontláb, egyszerű és kamatos kamatszámítás és diszkontálás. A kamatfaktor és a diszkontfakor.
2.) Az éven belüli gyakoribb kamatfizetés kezelése, névleges kamatláb, effektív kamatláb, folytonos kamatláb. A törtidőszak kezelése. Feladatok különböző kamatfizetési gyakoriságokra. Váltóval, diszkontlábbal kapcsolatos feladatok.
3.) Speciális pénzáramok: örökjáradék, növekvő tagú örökjáradék definiálása, annuitás értelmezése és levezetése. Szokásos annuitás jelenértéke és jövőértéke, halasztott annuitás jelenértéke. Példák.
4.) Pénzügyi eszközök árazása I. Kötvények: klasszikus, résztörlesztéses, kamatos kamatozó, elemi kötvény elméleti árfolyama. A kötvény bruttó és a nettó árfolyama. A nettó, bruttó, nominális és reálhozam összefüggései és számítása. A főbb kötvény hozamok. Gyakorló feladatok.
5.) Pénzügyi eszközök árazása II. Részvények: az osztalék-értékelési modellek. A Gordon formula. A „g” meghatározása, „r” becslése Gordon formulával. Rész-vényárfolyam több szakaszú cégek esetén. A részvény hozamának összetevői. A PVGO értelmezése, meghatározása.
6.) A kockázat. A hozam-kockázat összefüggései, a kockázat mérőszámai. Egyedi és piaci kockázat. A portfolió hozamának és kockázatának meghatározása, a diverzifikáció. A variancia-kovariancia mátrix.
7.) A CAPM, az értékpapír-piaci egyenes egyenlete. Feladatok a kockázat témaköréből. Arbitrázslehetőségek bemutatása.
8.) A határidős ár, árfolyam meghatározása, a korrigált prompt árfolyam. Devizák határidős árfolyama, a határidős kamatláb.
9.) Az opciók árazása. A call és put opció pozíció- és nyereségfüggvényei. A nyere-ségküszöb, az opció értéke. Összetett pozíciók
A képzés elvégzését igazoló mikrotanúsítvány kiadásának feltétele:
Nappali:
- A félévi munka elfogadásának feltétele az aláírás megszerzése. Ehhez szükséges a jelenléti követelmény: A hallgató köteles a Neptunban hozzá rendelt szemináriumon részt venni. Legfeljebb három (90 perces) gyakorlati foglalkozásról való hiányzás engedélyezett.
- A gyakorlati jegy megszerzésének feltételei:
- Teljesítmény követelmény: ötfokozatú gyakorlati jegy, amelynek előfeltétele az aláírás megszerzése. A gyakorlati jegy a szemeszterben megírt 3 zárhelyi dolgozat együttesen legalább 60 százalékos teljesítésével lesz sikeres. A félév végén kizárólag egy zárthelyi pótolható, ha azt a hallgató nem írta meg. Az a hallgató, aki mindhárom zh-t megírta, de nem tudta teljesíteni az előírt 60%-ot, az általa választott egyik zh-ját javíthatja.
- Számonkérés módja a vizsgaidőszakban: A sikertelen gyakorlati jegy a vizsgaidő-szak első két hetében egy alkalommal, a teljes félév anyagát magában foglaló írásbeli dolgozat keretében ismételhető a KTVSZ szabályai szerint.
Levelező:
- A gyakorlati jegy a szemeszter végéig elkészített házi dolgozat és a vizsgaidőszak első hetében megírt zárhelyi dolgozat eredménye.
A képzési díja:
60.000 Ft
Képzés helyszíne:
· nappali képzés: Edutus Egyetem, 2800 Tatabánya Béla király krt. 58. vagy Edutus Egyetem, 1119 Budapest, Fehérvári út 84/a (BFI Irodaház)
· levelező képzés: Edutus Egyetem, 2800 Tatabánya Béla király krt. 58. vagy Edutus Egyetem, 1119 Budapest, Fehérvári út 84/a (BFI Irodaház)
Érdeklődés:
Horváthné Felföldi Helga
E-mail cím: felfoldi.helga@edutus.hu
Mobilszám: +36 20 379 7530
Jelentkezés
JelentkezekPénzügyi piacok