Már elérhetőek államilag támogatott helyek nem csak mesterképzéseken, hanem nappali tagozatos, alapképzési szakokon is!

Felnőttképzési programok

Gazdaságpszichológia

A tárgy célja:

A tantárgy célja, hogy a világgazdaság nagy történelmi korszakainak és a gazdaság-szerkezet változásainak bemutatásával megismertesse a hallgatókkal a gazdaság fejlődésének főbb történeti aspektusait. Fontos cél továbbá megmutatni, hogy a jelenkor gazdálkodási módszerek és elképzelések nem „gyökér nélküliek”, hanem szerves folytatásai a múltban elkezdődött tevékenységeknek és a korábbi gazdasági elméleteknek.

Képző intézmény:

Edutus Egyetem

Képzés típusa:

bejelentett felnőttképzés

Óraszám:

·       nappali képzés: 24 óra

·       levelező képzés: 8 óra

Jelentkezés feltétele:

középfokú végzettség

Előzetesen elvárt ismeretek:

nincs

Kimenet:

mikrotanúsítvány a képzés elvégzéséről

Kreditérték:

3 kreditpont

Jelentkezési határidő:

2024. szeptember 2.

Képzés indulása:

2024. szeptember

Képzés módja:

·       nappali képzés: jelenléti oktatás, 12 alkalom (2 óra/hét)

·       levelező képzés: jelenléti oktatás vagy élő online csatlakozási lehetőség, várhatóan 4 alkalom (2 óra/alkalom)

A levelező képzés óráit péntek délutánonként és/vagy szombati napokon tartjuk.

A tárgy témakörei:

  1. Az Az őskori vadászó-gyűjtögető társadalmak gazdálkodása. A szükségletek kielégítési formáinak jellemzői. Elosztási viszonyok. Általános és kiegyenlített reciprocitás.
  2. Az élelmiszer-termelés kialakulása és elterjedése. Földrajzi különbségek a letelepedett életmód kialakulásának kezdetén. Az élelmiszer-termesztés elterjedésének okai. A növénytermesztése és állattenyésztés kezdeti korszaka. Miért terjedt az élelmiszertermelés különböző sebességgel az egyes kontinenseken?
  3. Törzsek, fejedelemségek, ókori civilizációk. Termelő törzsek. Elosztási viszonyok: reciprocitás és redisztribúció. A civilizációk kialakulásának gazdasági feltételei. Öntözéses fölművelés. Technikai fejlődés az ókorban. Munkamegosztás, új mesterségek megjelenése. Pénzgazdálkodás az ókorban. A defláció és az infláció első dokumentált esetei.
  4. Gazdasági fejlődés a középkori Európában. A középkori fejlődés alapjai. Társadalmi és gazdasági tagozódás. Mezőgazdasági és technológiai fejlődés. Energiafelhasználás a középkorban. Találmányok a termelés szolgálatában. A céhek. A középkori kereskedelem sajátosságai. Pénzgazdálkodás a középkorban. A fejlődés lassulása a XIV.-XV. században.
  5. A magyar gazdaság a középkorban (5/a). A nem nyugati gazdaságok a nyugati terjeszkedés hajnalán (5/b). A középkori Magyarország mezőgazdasági és ipari termelése. Nemesfém-, só- és kőbányászat. Kereskedelem és városiasodás a középkori Magyarországon. Az ázsiai hatalmak gazdasági sajátosságai (arabok, oszmánok, kínaiak, mongolok, indiaiak). Afrika és Amerika gazdasági helyzete a hódítások előtt.
  6. Európa az újkor elején (XVI-XVIII. század). A földrajzi felfedezések okai és feltételei. Expedíciók és felfedezések. A tengerentúli terjeszkedés és visszahatása Európára. Mezőgazdasági technika és termelékenység, ipari technológia és termelékenység. Kereskedelmi útvonalak és szervezetek. Gazdasági etatizmus. Magyarország mezőgazdasága és ipara ebben az időszakban.
  7. Az ipari forradalom. A modern nagyipar jellemzői. Az ipari forradalom gazdasági és szellemi előfeltételei. A iparosodás kísérőjelenségei. Az ipari technológia és az innováció. Területi differenciálódás kezdetei a népesedésben és a városok fejlődésében. Szakosodás, térbeli átrendeződés a mezőgazdaságban és az iparban.
  8. Gazdasági fejlődés a XIX. században. A világ első népességrobbanása. Mennyiségi és minőségi változás az iparban, a mezőgazdaságban. Második ipari forradalom (XIX.- XX. század fordulója). A szabadkereskedelem korszaka. A nemzetközi aranystandard rendszer. Nemzetközi migráció és tőkebefektetés. Afrika gyarmatosítása. Kína és Japán.
  9. Változatok a fejlődésre: az első iparosítók (Nagy-Britannia, Amerikai Egyesült Államok, Belgium, Franciaország, Németország), a „későn jövők” (Svájc, Hollandia, Skandinávia, Osztrák-Magyar Monarchia), és a „lemaradók” (Dél-Kelet-Európa, Oroszország). Magyarország gazdasága a XIX. században.
  10. A világgazdaság a XX. század első felében. Az I. világháború és a béke-tárgyalások gazdasági következményei. A szovjet forradalom és gazdaság. Az 1929-33-as nagy gazdasági válság. Rekonstrukciós kísérletek.
  11. A világgazdaság a XX. század második felében. Újjáépítése a II. világháború után. Marshall-terv és a gazdasági „csodák”. A szovjet blokk kialakulása. A gyarmati rendszer felbomlása. A magyar gazdaság a szocializmusban.
  12. Az Európai Közösség létrejötte. Globalizáció. A szovjet blokk összeomlása. Rendszerváltozás Magyarországon.

A képzés elvégzését igazoló mikrotanúsítvány kiadásának feltétele:

  • Két (50-50% súlyú) félévközi zárthelyi dolgozat megírása (az egyik zárthelyi dolgozatpótlására, vagy javítására az utolsó héten van lehetőség). Amennyiben a hallgató a két félévközi zárthelyi dolgozat összes pontszámának legalább 51 %-át eléri, megajánlott jegyet kap. Ha ez nem sikerül, akkor írásbeli kollokvium megírása a vizsgaidőszakban a félév teljes anyagából.

A képzési díja:

44.000 Ft

Képzés helyszíne:

·       nappali képzés: Edutus Egyetem, 2800 Tatabánya Béla király krt. 58.                                                        vagy Edutus Egyetem, 1119 Budapest, Fehérvári út 84/a (BFI Irodaház)

·       levelező képzés: Edutus Egyetem, 2800 Tatabánya Béla király krt. 58.                                                      vagy Edutus Egyetem, 1119 Budapest, Fehérvári út 84/a (BFI Irodaház)

Érdeklődés:

Horváthné Felföldi Helga

E-mail cím: felfoldi.helga@edutus.hu

Mobilszám: +36 20 379 7530

Jelentkezés

Jelentkezek
Jelentkezek

Gazdaságpszichológia

Oldalunk cookie-kat („sütiket”) használ. Ezen fájlok információkat szolgáltatnak számunkra a felhasználó oldallátogatási szokásairól, de nem tárolnak személyes információkat.
További információ itt.
Elfogadom


Hallgatói felület Oktatói felület

Duális képzések

A duális képzési forma olyan, a felsőoktatás és a gazdasági szereplők együttműködésével megvalósuló speciális gyakorlatorientált felsőoktatási képzés, melynek során a hallgatók már képzési idejük alatt közvetlenül megismerhetik a munka világát, részesévé válhatnak a munkafolyamatoknak, valamint a hagyományos képzésekhez képest jóval több időt tölthetnek a szakmai kompetenciák gyakorlásával.

Bővebben