Felnőttképzési programok
Energiamenedzsment és fenntarthatóság
A tárgy célja:
Energiamenedzsment:
Az energiatermelés, átalakítás, szállítás és felhasználás amellett, hogy nélkülözhetetlen eleme életünknek, környezetünk szennyezésének is jelentős forrása. Az energiamenedzsment (energiagazdálkodás) hatékonyságának növelése, ezért egyrészt környezetvédelmi feladat, másrészt gazdasági érdek. A tantárgy célja a hatékony energiagazdálkodást eredményező technikák és ismeretek oktatása, különös tekintettel az építményekre és a létesítménygazdálkodáshoz kapcsolódó szolgáltatásokra.
Fenntarthatóság:
A tantárgy célja, hogy a különböző összefüggésekben alkalmazott „Gondolkozz globálisan, cselekedj lokálisan” mondást szem előtt tartva a hallgatókat a globálisan értelmezett fenntartható fejlődés tudatosítására és a mindennapi tevékenységükben gondolatainak megvalósítására ösztönözze.
Képző intézmény:
Edutus Egyetem
Képzés típusa:
bejelentett felnőttképzés
Óraszám:
- nappali képzés: 48 óra
- levelező képzés: 20 óra
Jelentkezés feltétele:
középfokú végzettség
Előzetesen elvárt ismeretek:
nincs
Kimenet:
mikrotanúsítvány a képzés elvégzéséről
Kreditérték:
5 kreditpont
Jelentkezési határidő:
2024. szeptember 2.
Képzés indulása:
2024. szeptember
Képzés módja:
- nappali képzés: jelenléti oktatás, 12 alkalom (4 óra/hét)
- levelező képzés: 20 óra jelenléti oktatás, melyből 10 óra élő online csatlakozási lehetőség, várhatóan 4 alkalom (5 óra/alkalom)
A levelező képzés óráit péntek délutánonként és/vagy szombati napokon tartjuk.
A tárgy témakörei:
- Az energiagazdálkodás/energiamenedzsment fogalmak, célok, szakterületek konvergálása. Az energia értéke, az energiagazdálkodás és veszteségek csoportosítása. Energiaszámlák értékelése, energiamérlegek és bázisértékek képzése.
- Anyag- és energiafelhasználó rendszerek, működésük megismerése és elemzése. Anyag- és energiafelhasználás csökkentési lehetőségeinek feltárása. Javaslatok az anyag- és energiafelhasználás csökkentésére. Megújuló energiaforrások és energiatakarékosság kapcsolata.
- Gazdasági elemzések végzése, a javaslatok elemzése, értékelése, rangsorolása, Megújuló energiaforrások, hasznosításuk lehetőségeit, alkalmazásuk előnyei, hátrányai, mintapéldák hasznosításukra. A javasolt intézkedésekre projektlapok, megvalósítási ütem és költségterv készítése. Korszerű szerkezeti elemek és épületgépészeti rendszerek. Épületek minősítése. Új, közel nulla energiafelhasználású épületek energetikai jellemzői. Az ISO 50001 Energiairányítási rendszer. A Virtuális Erőmű építéséhez a hozzájárulás meghatározása.
- A fenntartható fejlődés, mint fogalom kialakulásának útja, főbb állomásai. A fenntartható fejlődés, definíciója, pilléreit és jellemzői, általános alapelvei. Az üvegházhatás és okozói. A fenntartható fejlődést szolgáló főbb intézkedések, eszközök és termékek.
A képzés elvégzését igazoló mikrotanúsítvány kiadásának feltétele:
Számonkérés módja a félév során:
A hallgatók az előadásokat aktívan követik. A szorgalmi időszakban a hallgatók a féléves házi feladatukon dolgoznak, az írásban teljesített részfeladatot egy alkalommal bemutatják. A félév végére a feladatukról zárójelentést és ppt előadást készítenek, valamint szóbeli beszámolót tartanak (távoktatás esetén online), mely a végső jegybe is beszámít.
Számonkérés módja a vizsgaidőszakban: A jegy megadásához egy, a tananyag véletlenszerűen kiválasztott részeinek ismeretét tanúsító írásbeli és szóbeli (távoktatás esetén online) felelet teljesítése szükséges.
Számonkérés módja:
0-60% elégtelen,
60-69% elégséges,
70-79% közepes,
80-89% jó,
90-100% jeles
A képzési díja:
60.000 Ft
Képzés helyszíne:
- nappali képzés: Edutus Egyetem, 2800 Tatabánya Béla király krt. 58.
- levelező képzés: Edutus Egyetem, 2800 Tatabánya Béla király krt. 58.
Érdeklődés:
Horváthné Felföldi Helga
E-mail cím: felfoldi.helga@edutus.hu
Mobilszám: +36 20 379 7530
Jelentkezés
JelentkezekEnergiamenedzsment és fenntarthatóság