Már elérhetőek államilag támogatott helyek nem csak mesterképzéseken, hanem nappali tagozatos, alapképzési szakokon is!

Hírek

BÉRSZAKADÉK ÉS ÜVEGPLAFON

BELYÓ PÁL, Professor Emeritus, Edutus Egyetem

belyo.pal@edutus.hu

Megjelent a  2024. májusi ACTA PERIODICA  30. kötetében (ISSN 2063-501X) az Edutus Egyetem kiadásában a 20-39. oldalon.

DOI: 10.47273/AP.2024.30.20-39

ABSZTRAKT

A rövid tanulmányban a nemek közötti keresetek kiegyenlítésével kapcsolatos aktuális folyamatokat, megoldásokat és javaslatokat foglalom össze. Az Európai Unióban a nők fizetése 13%-kal alacsonyabb, mint férfi munkatársaké, és a nemek közötti bérkülönbség az elmúlt évtizedben gyakorlatilag változatlan maradt. Bár ehhez a különbséghez számos tényező járul hozzá, a bérdiszkrimináció a nemek közötti béregyenlőség elérésének egyik fő akadályát képezi. Az egyenlőtlen bérek miatt a nők jobban ki vannak téve a szegénység kockázatának, és a nemek között fennálló bérszakadék hozzájárul a nyugdíjak terén is az egyenlőtlenséghez, amely 30%-os eltérést jelent.[1]. A nők és a férfiak helyzete, lehetőségei hazánkban is sok területen eltérő és összehasonlítva más országokkal ez az egyenlőtlenség alapvetően a gazdasági szerkezettől, a foglalkoztatottság mértékétől és a hosszabb idő alatt kialakult kereseti színvonaltól is függ. Alapvető változást jelenthet számunkra a társadalmi jólét növekedése, hiszen a magasabb szinten lévő országokban kisebb a nemek közötti munkaerő piaci különbség.

ABSTRACT

In this study I summarize the current processes, solutions and proposals related to gender equalisation. In the European Union, women’s salaries are 13% lower than male counterparts and the gender pay gap has remained virtually unchanged over the last decade. Although many factors contribute to this difference, pay discrimination is one of the main obstacles to achieving gender pay equality. Unequal pay puts women at greater risk of poverty and the gender pay gap also contributes to pension inequality, which is 30%. . The situation and opportunities of women and men are different in many areas in Hungary as well, and compared to other countries, this inequality basically depends on the economic structure, the level of employment and the level of earnings developed over a longer period of time. Increasing social welfare can be a fundamental change for us, as countries with higher levels of development have a smaller gender gap in the labour market.

Magyarországon az ezer férfira jutó nők száma 1.076 fő és a születéskor várható élettartam szerint 6 és fél évvel tovább élnek a nők. A foglalkoztatottsági ráta ezzel szemben 8,4 százalékponttal magasabb a férfiaknál és többet is keresnek, hiszen a teljes munkaidőben foglalkoztatottak bruttó átlagkereset közötti rés 15,3 százalék a javukra[2].

[1] https://www.consilium.europa.eu/hu/press/press-releases/2023/04/24/gender-pay-gap-council-adopts-new-rules-on-pay-

[2]  https://www.ksh.hu/ferfiak-es-nok?lang=hu

Tovább a teljes cikkhez Tovább a teljes kötethez
Oldalunk cookie-kat („sütiket”) használ. Ezen fájlok információkat szolgáltatnak számunkra a felhasználó oldallátogatási szokásairól, de nem tárolnak személyes információkat.
További információ itt.
Elfogadom


Hallgatói felület Oktatói felület

Duális képzések

A duális képzési forma olyan, a felsőoktatás és a gazdasági szereplők együttműködésével megvalósuló speciális gyakorlatorientált felsőoktatási képzés, melynek során a hallgatók már képzési idejük alatt közvetlenül megismerhetik a munka világát, részesévé válhatnak a munkafolyamatoknak, valamint a hagyományos képzésekhez képest jóval több időt tölthetnek a szakmai kompetenciák gyakorlásával.

Bővebben