Már elérhetőek államilag támogatott helyek nem csak mesterképzéseken, hanem nappali tagozatos, alapképzési szakokon is!

Hírek

ÁLLAMOK A DIGITÁLIS HADSZÍNTÉREN: KÖZÖSSÉGI MÉDIA, DEZINFORMÁCIÓ ÉS GAZDASÁGI VESZÉLYEK

ÁDÁM KRISZTIÁN, FOKSZ – BSc. hallgató, Edutus Egyetem, Gazdálkodástudományi tanszék

e-mail: adamkri84@gmail.com

Megjelent a  2024. szeptemberi  ACTA PERIODICA  31. kötetében (ISSN 2063-501X) az Edutus Egyetem kiadásában a 36-56.  oldalon.

DOI: 10.47273/AP.2024.31.36-56

Absztrakt

A 21. században a digitalizáció és az információs társadalom terjedésével a közösségi média kulcsszerepet játszik a globális kommunikációban, új lehetőségeket teremtve ezzel a geopolitikai és társadalmi befolyásolásban. Az ilyen platformok, mint a Facebook, Instagram, Twitter és mások, a 2000-es évek kezdete óta folyamatosan növekvő népszerűséget élveznek. Ezeken a közösségi platformokon terjedő dezinformációs kampányok, amelyek a hamis hírek és a manipulált információk terjesztésével foglalkoznak, jelentős kihívást jelentenek mind a demokratikus társadalmak, mind az egyéni felhasználók számára. Ezek az eszközök nemcsak a politikai diskurzust befolyásolják, hanem gazdasági kockázatokat is felvetnek, mivel a hamis információk befolyásolhatják a piaci trendeket és befektetési döntéseket. Az állami és nem állami szereplők egyre inkább felismerik és kihasználják ezeket a lehetőségeket, ami új kihívások elé állítja a nemzetközi közösséget a kibertérben való hadviselés és a digitális diplomácia terén. Ez a tanulmány a közösségi média hatását vizsgálja, különös tekintettel a dezinformációra és annak gazdasági következményeire, valamint áttekinti a közösségi média fejlődését és annak politikai eszközként betöltött szerepét, beleértve a 2016-os amerikai elnökválasztásba való beavatkozás és a COVID-19 világjárvány körüli dezinformációs kampányok esettanulmányait. Tárgyalja továbbá a dezinformáció elleni jelenlegi és jövőbeni intézkedéseket, valamint ezek gazdasági hatásait. Az elsődleges és másodlagos források, köztük nemzetközi irodalom és valós adatok elemzése révén a kutatás rávilágít az állami és nem állami szereplők stratégiai dezinformációs tevékenységére a digitális korban.

Kulcsszavak: Közösségi média, digitalizáció, dezinformáció, álhírek, gazdasági veszélyek, 2016-os amerikai elnökválasztás, COVID-19, politikai manipuláció, kiberbiztonság.

Abstract

In the 21st century, with the spread of digitalisation and the information society, social media plays a crucial role in global communication, creating new opportunities for geopolitical and social influence. Platforms such as Facebook, Instagram, Twitter, and others have enjoyed steadily increasing popularity since the early 2000s. Disinformation campaigns spreading on these social platforms, which deal with the dissemination of fake news and manipulated information, pose significant challenges for both democratic societies and individual users. These tools not only influence political discourse but also pose economic risks, as false information can affect market trends and investment decisions. State and non-state actors are increasingly recognising and exploiting these opportunities, presenting new challenges for the international community in the realm of cyber warfare and digital diplomacy. This study examines the impact of social media, particularly with regard to disinformation and its economic consequences, and reviews the evolution of social media and its role as a political tool, including case studies on the interference in the 2016 US presidential election and the disinformation campaigns surrounding the COVID-19 pandemic. This review paper also discusses current and future measures to combat disinformation and their economic implications. By analysing primary and secondary sources, including international literature and real-world data, the research sheds light on the strategic disinformation activities of state and non-state actors in the digital age.

Keywords: Social Media, digitalization, disinformation, fake news, economic threats, 2016 US Election, COVID-19, political manipulation, cybersecurity.

Tovább a teljes cikkhez Tovább a teljes kötethez
Oldalunk cookie-kat („sütiket”) használ. Ezen fájlok információkat szolgáltatnak számunkra a felhasználó oldallátogatási szokásairól, de nem tárolnak személyes információkat.
További információ itt.
Elfogadom


Hallgatói felület Oktatói felület

Duális képzések

A duális képzési forma olyan, a felsőoktatás és a gazdasági szereplők együttműködésével megvalósuló speciális gyakorlatorientált felsőoktatási képzés, melynek során a hallgatók már képzési idejük alatt közvetlenül megismerhetik a munka világát, részesévé válhatnak a munkafolyamatoknak, valamint a hagyományos képzésekhez képest jóval több időt tölthetnek a szakmai kompetenciák gyakorlásával.

Bővebben